Zapmedya 2008 Almanağı


2008 senesi Zap Medya için tam bir yatırım senesi oldu. İnteraktif ajansımız Bezoone  ve SEM-SEO konusunda uzman kimliğe sahip Re*Search  hem geliştiler hem de ciddi anlamda hizmet üreten yapılar haline geldiler. Zap Follow(yayın takip sistemi),  Zap Tracker (tepki-algı ölçme sistemi), Zap Planning Tool gibi bazı teknolojik yatırımları da yapma şansı bulduk.

Genel anlamda 2008’ in son çeyrek dışında pozitif ve yoğun bir koşturmaca içinde geçtiğini söyleyebilirim.

2008 içerisinde özellikle bizim 2007 senesindeki satışımızın ardından interaktif mecrada yoğun bir yatırım trendinin başladığını da gözlemledik. Gözü karartan herkes kıyısından köşesinden interaktif dünyada bir köşe kapmaya çalıştı, çalışmaya devam ediyor.

Pazarın bütçesel gelişimiyle ilgili çok farklı görüşler olsa da bence 50-55 milyon dolarlık bir display, 100-120 milyon dolarlık da search bütçesi gerçekleşmiştir. Kullanıcı sayısındaki ciddi artışa rağmen reklamveren halen daha internet yatırımlarına önem vermiyor ve özen göstermiyor. O beklenen hızlı gelişim trendinin bir türlü gelmemesi ve yaşanamamasının önündeki en büyük engel, bu bilinemezliğin bir türlü aşılamaması. Ne yazık ki 2008 senesi içerisinde yapılan IAB TR faaliyetleri de bu sorunun çözülmesine katkıda bulunamadı.

Dünya’ da yükselen trend internet olmaya devam ederken ve çok güzel gelişmeler yaşanmasına rağmen ne yazık ki 2008 e damgasını vuran şey global ekonomik kriz oldu. 2009 senesinde interaktif sektörün bu krizden az-orta seviyelerde ve olumsuz şekilde etkileneceğini düşünüyorum. Umarım bu tahminimde yanılırım ve 2008’ den daha iyi ve daha güçlü bir interaktif sene yaşarız.| İnternette Reklam | Stratejik Medya Planlama | Medya Satın Alma | Raporlama ve Reklam Sunucuları | Arama Motoru Pazarlaması | Arama Motoru Optimizasyonu | Site Performans Analizi |


Zap Medya © 2012 - Tüm hakları saklıdır.          T:+90 212 346 07 92   ADRES: Maslak Mh. Nazmi Akbacı Ticaret Merkezi Ahi Evran Cad. No: 198 / B Şişli / İstanbul     Neredeyiz