Online Reklam 2007'de Nasıl Değişti?


Reklamverenlerin mecra olarak interneti her geçen gün daha çok tercih etmesi sektördeki bir çok oyuncuya da itici güç oluyor. Uzun senelerdir sektörde varolma savaşı veren bir çok yayıncı, pazarlama şirketi, interaktif yaratıcı ajans ve online medya ajansı son senelerde büyüyen rakamlarla yatırımlarını hızlandırarak daha iyi hizmetler vermeye ve rekabetçi ortamda varolmaya çalışıyorlar. Öte yandan, kalifiye eleman konusunda önemli bir boşluk olması sektörün en büyük sıkıntısı olarak gözüküyor. İnternet reklamcılığı ile ilgili hiçbir okulun olmaması sektör yöneticilerini değişik arayışlara itiyor.

2007 yılı boyunca sektörde pek çok kurumda ciddi transferler oldu. Satış ekiplerinin topluca transferleri, sektöre genç ve deneyimsiz elemanlar alınma zorunluluğunu da beraberinde getirdi. Sektördeki mecraların, reklam ajanslarının da artmasıyla bu süreç 2007'de hiç olmadığı kadar hareketli bir dönem yaşadı.

Yine başa dönmek gerekirse bu hareketliliğin harcamalardan kaynaklandığını söylemek pek de yanlış olmaz. 2006 yılında 25 milyon USD olan internet reklam harcamaları 2007'de 40 milyon USD seviyesine yükseldi. %60'lık bu büyüme yatırımcıların da ilgisini fazlasıyla çekti. Fox International, Nokta.com ve Magnet Yayın grubu bu yıl içinde sektöre giren yayıncılar oldu. LigTv gibi konvensiyonel mecranın büyük oyuncuları da internette var olma kararı alırken, Google, MSN gibi uluslararası yayıncılar Türkiye’deki yatırımlarını arttırdı. Tüm bu gelişmeler yaşanırken Mynet, Sabah.com.tr, Milliyet.com.tr gibi yerel oyuncular da takviyeler yaptı. Medya ajansları ve yaratıcı ajanslar da interaktif departmanlarını kurmak için ilk adımlarını atmaya çalışıyorlar. Bununla birlikte sektörün en köklü kurumlarından ZapMedya’nın satışı IMS Grubunun da ülkemizde internet reklamcılığı konusunda yatırımlar yapacağının sinyallerini veriyor.

2007'ye internet reklamcılığı anlamında baktığımızda bu renkli tabloyu görüyoruz ve bu tablo bize gösteriyor ki 2008'de bundan daha fazlasını görmeye hazırlıklı olmalıyız!


| İnternette Reklam | Stratejik Medya Planlama | Medya Satın Alma | Raporlama ve Reklam Sunucuları | Arama Motoru Pazarlaması | Arama Motoru Optimizasyonu | Site Performans Analizi |


Zap Medya © 2012 - Tüm hakları saklıdır.          T:+90 212 346 07 92   ADRES: Maslak Mh. Nazmi Akbacı Ticaret Merkezi Ahi Evran Cad. No: 198 / B Şişli / İstanbul     Neredeyiz