Milyonlar ve Dolarlar


Uğur Şeker'in IP Dergisi Ağustos sayısında yayınlanan yazısı.


Ellerinde içi para dolu çantalar olan, yerli ve yabancı bir grup adam (yatırım fonları, global hizmet veren internet şirketleri, yatırımcılar vb) sektörün sokaklarını dolaşmaktalar. İnternetle ilgili iş yapan birilerine yatırım yapmak istiyorlar. Yatırım yapacakları kişinin kimliği, tabiyeti, cinsiyeti vs çok da önemli değil aslında. Taksici olmuş, simitçi olmuş çok da fark etmiyor. Yaptıkları yatırımın karşılığını kaç senede alabilirler, nasıl organize olurlar, ne yaparlar bilemem ama bizim sektör olarak bunu değerlendirmemiz çok büyük önem kazanmış durumda.


En son Veezy, ixir, Turkport gibi çok önemli dev yatırımlar gördük. Milyonlarca dolarlık güzel ama erken projeler. Şimdilerde global ekonominin yeni kuralları ülkemizi işaret ederken yatırımlar da aldı başını gidiyor. Bu kadar yatırımın geri dönüşünü verecek ekonomi oluştu mu bilinmez ama gelişmeleri heyecanla izliyoruz.


Netone, Sabancı Telekom’ u satın aldı. TNN’ i de (namı değer Turk.Net) sahipsiz bırakmadı ve onu da beraberinde aldı. TNN, bir zamanlar Türk internet kullanıcıları için çok ayrı konumlanmış sektörü lead eden 3-4 portalden biriydi. Umarım bu yeni sahibi onun kıymetini bilir ve global rekabet koşullarına uygun hale getirecek yatırımlardan kaçınmaz. Satış fiyatı konusunda milyonlar ve dolar ifade ediliyor ama kimse tam rakamını bilmiyor.


Son dönem başarılı pojelerden Cember.net, Zink isimli firmaya 2-3 milyon euro marjında konuşulan bir fiyatla satıldı. Çember, çıkış noktası itibariyle parlak bir fikrin yerli adaptasyonuydu. Ancak lokal pazarda göstermiş olduğu başarıyla, yabancı yatırımcının gözünde bir açığı kapattı ki bu bedelle satıldı. Başarılarından dolayı takdir ediyor, kendilerinden daha nice güzel projeler beklediğimizi iletmek istiyorum.


Yemeksepeti’ne bazı rakipler çıktı ancak markalaşma süreci olarak işin çok başındalar. Çok başarılı bir .com projesi Yemeksepeti. Onlar, hisse ya da blok satış yerine güç birliğini tercih etmiş. Rotayı başka ülkelere çevirdiler, Arap ülkelerinde benzer işi yapacaklar diye konuşuluyor. Diğer yandan % 20’sini de European Founders isimli bir fona satıldı.


Sosyal networkler tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de çok popüler. Demografik ve kültür yapımızla çok ciddi bir uyum içerisinde. Haliyle hem kafası çalışanlar hem de yatırımcılar çok ciddi şekilde kulak kabartmış durumdalar. Yonja, Siberalem’den sonra 80630’la beraber büyüyen ve yükselen bir site. Pekçok yapının kopyası, pekçok yapı da O’nun kopyası. Bence de süper bir proje. İlk olarak Yonja hisselerinin Mynet’e satılacağını duyduk. Bir söylenti aslında ilk görüşmelerin yapıldığının sinyalini veriyordu bizlere. Ama süpriz bir şekilde ilk hisse satışının Saran Grup’ a yapılması farklı bir taktik olarak algılandı.


Aslında Tiger’ın Mynet’e yapmış olduğu yatırımın ardından bu işi daha erken yani satış fiyatı çok yükselmeden bitirmesini bekledik. Ama kısmet 2007’nin sonlarına denk geldi. Yonja hisselerinin büyük bir kısmı Mynet’e satıldı. Yine milyonlar ve dolarlar konuşuldu. Kimse tam rakamı bilmiyor. Ağırlık kazanan söylenti 10 milyon dolara yakın bir değerlemenin ve yüksek bir nakit akışının olduğu yönünde.


Mynet başlı başına başarılı bir proje olmanın yanısıra Yonja dışında, daha önceden de yapmış olduğu alımlarla gündeme geldi; Beyazperde ve Fesmekan. Burada bu iki sitenin yaratıcılarının ve emektarlarının haklarını da teslim edelim. Türkiye’nin en ciddi erişimine sahip portalinin belli içerik açıklarını kapatacak siteler inşa etmiş olmaları ve olanlar içinden tercih edilebilir dinamikleri tetiklemeleri biraz da kendi başarıları.


Bir diğer bahsi geçen grup Nokta. Yonja gibi Amerika’dan Türkiye’ye çeşitli köprüler atan bir yapı. Yurtiçinde olduğu gibi dışarda da çok başarılı işlere imza atan bir ekip yönetiyor Nokta’yı. Özelikle yabancı coğrafyalardan elde etmiş oldukları deneyimi hem ülkemize taşıdılar hem de yatırımcı bir grup olarak çıktılar karşımıza.


Fotokritik, İzlesene ve Blogcu sitelerini satın aldıklarını biliyoruz. Bu arada Fotokritik, İzlesene ve Blogcu’yu da tebrik etmek lazım. Böylesine "know how" olarak üst düzey bir grup tarafından tercih edilmiş olmak bence önemli bir kırılma noktası kendileri için. Konuşulan rakamları çok fazla bilmiyorum. Ama totalde milyonlar ve dolarlar.


Doğan Grubu’nun alımdan çok yatırım yaptığını bilmekte ve duymaktayız. En son grup içinde internetle ilgili görev değişiklikleri ve transferler ve atamalar sonrası yeni atılımlar bekliyoruz. Bu grubun alımlarını anneyiz.biz ve azbuz olarak biliyoruz. Ama bazıları çok başarılı bazıları temelden hatalı pekçok işbirliği ve yatırım yapması Doğan Grubu’nu farklı değerlendirmek gerektiği gerçeğini gözler önüne seriyor. Bu yatırımcı ve teşvik edici yönleri onları diğer gruplardan farklılaştırıyor. Bunların piyasa için çok olumlu katkıları olduğunu düşünüyorum.


Yukarıda sıralamaya çalıştığım alımlar, ortaklıklar, işbirlikleri vb. hepsi bir ortak düşünce etrafında gerçekleşiyor. Bir gün bu işin çok ama çok gelişeceği gerçekliği. O, gelişmenin yaşanacağı gelecekteki günün özellikle Türkiye için ne zaman olabileceği bence çok gri. Bu bağlamda ister yerli ister yabancı, internete yatırım yapanların temel üç parametreyi dikkate aldıklarını gözlemlemekteyim. 1. kullanıcı sayısı 2. Genel anlamda gelecek vaad etmesi 3. Tüm Dünya’ da gelişim gösteriyor olması.


Sonuç :


Sektöre bu denli yatırımın tekrardan yapılıyor olması oldukça pozitif katkılar sağlamıştır ve sağlamaya devam edecektir.


İnteraktif sektöre yatırım yapmak isteyenler ve sektörü bir araç ve özellikle reklam olarak kullanmak isteyenler bilgi, görgü ve özellikle tecrübe konusunda yeterli seviyede değiller. Bu gelişim süreci oldukça sancılı geçecek.


Milyonlarca dolar yatırımı konuştuğumuz, ister yabancı ister yerli sermaye olsun, bir internet ekonomisi kurulmak isteniyor. Bu zorlama bir hareket cümlesi olarak algılanabilir. İnternet ekonomisi kurulmak isteniyor ancak temel ekonomik parametreler buna paralel olarak bir gelişim sergiliyor mu? Bence kocaman bir hayır.Uğur Şeker

Yazarın Diğer Yazıları

09.09 Türkiye Internet Yıldızlarını Arıyor
09.09 Internet Reklamcılığının Yakın Tarihi Bölüm 2
09.09 Internet Reklamcılığının Yakın Tarihi - Bölüm 1
03.09 Zapmedya 2008 Almanağı
03.09 Ölçümleme| İnternette Reklam | Stratejik Medya Planlama | Medya Satın Alma | Raporlama ve Reklam Sunucuları | Arama Motoru Pazarlaması | Arama Motoru Optimizasyonu | Site Performans Analizi |


Zap Medya© 2010 - Tüm hakları saklıdır.          T:+90 212 328 28 70   F:+90 212 328 28 73   ADRES: Büyükdere Caddesi Noramin İş Merkezi No:237 Maslak Posta Kodu : 34398     Neredeyiz