Iphone Dünyası


Telefon ve iletişim konusunda bitmek tükenmek bilmeyen bir talebin yaşandığı ülkemizde son bir ayın tartışması/, en önemli konu başlığı iPhone telefonlar oldu. Onlarca farklı özelliğiyle satış noktalarında fazla soluklanma fırsatı bulamayan iPhone telefonlar Turkcell ve Vodafone kullanıcılarının ceplerinde ve gönüllerinde yer etmeye başladılar.

Son dönemlerde "telefondan" "el bilgisayarına" doğru evrimini hızlandıran cep telefonu sektörü, Nokia, HP ve HTC gibi markaların yanında Apple'ın da piyasaya girmesiyle epey bir hareketlenmişti. Bir yılı aşan uzun bir bekleyişin ardından iPhone telefonlar ülkemizde eylül sonunda bayram hediyesi olarak piyasaya sunuldu ve adeta kapışıldı. Şimdi ise iPhone'a uydurmaya çalışıyoruz hayatımızı. İyi ama nasıl?

iPhone keşifleri


Son günlerde sıkça rastladığımız bir durum var mesela: İki arkadaş birbirlerine iPhone'larında keşfettikleri en son numaraları ve özellikleri gösteriyorlar, yeni yükledikleri temaları, ikonları ve masaüstü resimlerini paylaşıyorlar. Hatta itunes üzerinden download ederek İPhone telefonlarına yükledikleri havalı uygulamalar hakkında ateşli sohbetlere giriyorlar. Oyunlar. Finans analiz uygulamaları, borsalardaki son gelişmeler, sözlükler ve diğer bir sürü farklı uygulamalar.. Peki bazı iPhone uygulamaların yaratıcılarına yüzbinlerce dolar kazandırdığı, milyonlarca İPhone kullanıcısı tarafından yüklenen binlerce iPhone aplikasyonların olduğu Apple dünyasında siz ve markanız için ne tür fırsatlar aşıIması gereken engeller var acaba?

İnternet iPhone'un izinde


İnternet dünyasının İPhone'a uyum sağlaması neden bu kadar önemli? Bankalar iPhone uyumlu sitelerini tanıtmak için neden reklam bütçeleri ayırıyor? Aslında bu sorunun cevabı oldukça net. iPhone'u diğer cep telefonlarından ayıran en önemli özelliği kullanıcılara gerçek bir internet deneyimi sunuyor olması. Belki e-posta özellikleri bakımından hala diğer akıllı bilgisayarları kullanmaya devam eden insanlar olacaktır, ancak özellikle internette sörf konusunda iPhone rakiplerinin epey önünde duruyor. Burada karşılaşılan en önemli sorun ise iPhone'un browser'i Safari'nin "henüz" flash desteği sunmuyor olması. Apple'in iPhone'lardaki tek derdi Flash dosyaların görüntülenmemesi de değil aslında. Temel konuları arasında iPhone'lara özel yazılımların ve uygulamaların yaratılması da var.

Bunun birinci ayağı, web sitelerinin iPhone telefonlara uyumlu hale getirilmesi. Aslına bakarsanız, flash'siz ve boyutları iPhone ekranına uydurulmuş tüm mobil siteler - mesela wap uygulamaları - iPhone'da sorunsuz olarak çalışıyor. Bunun için sunulan bir "web development" aracı bile mevcut. Sitenizi bu boyutlarda modifiye ederek iPhone’a uyumlu hale getirebilirsiniz. Örneğin iPhone'unuzda zapmedya.com adresini ziyaret ettiğinizde otomatik olarak iphone.zapmedya. com adresine yönlendiriliyorsunuz. İkinci ayak ise iPhone aplikasyonlarıyla ilgili. Şu anda yazılımcıları esas heyecanlandıran nokta da bu. Bir İPhone satın alan herkesin yaptığı ilk şey telefonunu iTunes'a bağlayarak bilgisayarıyla senkronize etmek. Bunun ardından da iTunes app Store'dan beğendiği yazılımları iPhone'una indirmek, hali hazırda var olan yüzlerce ücretli ve ücretsiz yazılım henüz tüm ihtiyaçları karşılayabilir düzeyde değil. Özellikle Türkçe ve Türkiye'nin ihtiyaçlarına yönelik yazılımlarda ciddi bir eksiklik var. İşte; markaların hemen müdahale etmesi gereken nokta burası. Örneğin bir minisite mantığında hazırlanmış bir oyun, app Store aracılığıyla ücretsiz olarak kullanıcılara sunulursa, çok kısa süre içerisinde binlerce kişiye kolaylıkla ulaşılabilir. Ya da bulunan dahiyane bir fikir, küçük bir ücretle satışa sunulursa bir anda onbinlerce dolar kazanılabilir. "Hadi canım" diye düşünüyorsanız 99 Cent "e download edilen bir gitar yazılımıyla kısa süre içerisinde 250.000 dolar kazandığı konuşulan yazılımcıyı örnek vermek gerekiyor. Türkiye'de şu anda 100 bin civarında İPhone kullanıcısı olduğu söyleniyor. Tahminimiz bir sene gibi kısa bir sürede bu rakamın katlanarak artması.. Önümüzdeki dönem ülkemizde iPhone'cular için epey verimli olacak gibi gözüküyor. Tabi esas sorunu da belirtelim. iPhone'a uygulama yazabilen yazılımcı sayısı hem dünyada hem de Türkiye'de çok az. Apple'in i Phone uygulamalarında Objective-C yazılım dilini mecbur tutması da cabası..| İnternette Reklam | Stratejik Medya Planlama | Medya Satın Alma | Raporlama ve Reklam Sunucuları | Arama Motoru Pazarlaması | Arama Motoru Optimizasyonu | Site Performans Analizi |


Zap Medya © 2011 - Tüm hakları saklıdır.          T:+90 212 346 07 92   ADRES: Maslak Mh. Nazmi Akbacı Ticaret Merkezi Ahi Evran Cad. No: 198 / B Şişli / İstanbul     Neredeyiz