Dijital Medya Planlama 101


Kullanıcıların anlık tepkilerini iyi değerlendirebilen markalar bir adım önde


Entegre bir online medya planı hazırlarken dikkat edilmesi gereken temel unsurlar neler? Online medya planlama yapılırken nelere dikkat edilmeli? Tüketicinin bu mecrayı tüketmesi ile diğer mecraları tüketmesi arasında ne gibi temel farklar var?"


Stratejik online medya planlama, son 8 senedir Zap Medya'nın aralıksız olarak yürüttüğü ana çalışma konusudur. Zap Medya olarak yurt içi ve yurt dışında 4.500'ün üzerinde online kampanya planlamış, creative ve adserving aşamalarında yer almış, satın almasını gerçekleştirmiş, kampanya sonuçlarını ölçümlemiş ve analiz etmiş durumdayız. (Bu rakam Türkiye'de son 8 senedir yapılan tüm kampanyaların yarısından fazlasına denk gelmektedir)


Online medya planlama, markayı ve kampanyayı anlamakla başlar. En temel unsur amacı net ve doğru bir şekilde belirlemektir. Markanın online ortamda neyi, nerede, nasıl, ne kadar sürede ve ne kadar bütçe ile hedeflediğini doğru bir şekilde tanımlamak gerekir.


NE: 30 kişilik BeZoone ekibi creative ve medyayı aynı potada eriterek mesajın en etkili şekilde hedef kitleye ulaşmasını sağlamaktadır. İletilmek istenen mesajın formatı AdWords reklam metninden site içeriğine, en basit banner tasarımından karmaşık rich media uygulamalarına, micro site'lerden portal üretimine kadar çeşitlilik gösterebilir.


NASIL: Marka imajı, trafik yaratmak, kayıt elde etmek ve satış sağlamak en temel 4 kampanya amacıdır. Display (banner ve türevleri), Search Marketing (Adwords), Search Optimization (Google), Blind Networking (CPC, CPL, CPA kampanyaları), Social Ads (FaceBook), In-Text Advertising (Linkz, AdKlik), WOMM ve Blog Marketing kampanya kurgu yöntemlerinden bazılarıdır. Bu yöntemlerden kampanyaya uygun olan bir veya birkaçı seçilerek kurgu oluşturulur.


NEREDE: "Nasıl" sorusu her ne kadar "nerede" sorusunun ipuclarını verse de mecra seçimi özellikle önem taşıyan ve kampanyayı en çok etkileyen kritik faktörlerin başında gelir. Trend Server data'larıyla benzer sektörlerde gerçekleştirilen kampanyalardan elde edilen sonuçlardan da faydalanarak en iyi geri dönüşü veren mecraları seçmekteyiz. Geri dönüş CPM, CPC, CPL veya CPA bazında olabilir. Örneğin amaç maksimum kayıt elde etmek ise CPL geri dönüşü başarılı olan mecraları tercih etmek gerekir.


NE KADAR SÜRE: 2 hafta, 4 hafta, 6 hafta gibi süreler tanımlamanın haricinde kampanya içerisinde bulunan farklı kurguları hangi zaman aralığında online olacağını belirlemek önem kazanır. Örneğin In-Text reklamlar, WOMM ve standart banner ile teaser süreci kurgulanırken sonrasında Micro Site, Rich Media uygulamaları ve Blind Networking ile bombardıman yapılabilir.


NE KADAR BÜTÇE: Yukarıda anlatılanlar ışığında kampanya ideal bütçesi büyük oranda belli olmuştur. Bundan sonra kampanya özelindeki durumlar göz önüne alınarak ideal online bütçe belirlenir.


Her ne kadar online platformlarda henüz ölçümleme konusunda yeterli adımlar atılmamış olduğu belirtilse de internet, ölçüm yapabilen ve sonucu analiz edebilen reklamverenler için en uygun mecraların başında gelmektedir. Planlanan ve yayına alınan kampanyanın ilk sonuçlarını henüz ilk saatlerde AdServer ve Tracking (takip) teknolojileri ile anında gözlemleyebilir ve alınması gereken revize kararları reklamveren ve/veya digital medya ajansı olarak çok kısa bir sürede alabilirsiniz. Özellikle genç ve dinamik bir online nüfusa sahip olan ülkemizde kullanıcıların internette anlık tepkilerini iyi değerlendirebilen markalar online mecrada rakiplerinin her zaman bir adım önünde olacaklardır.| İnternette Reklam | Stratejik Medya Planlama | Medya Satın Alma | Raporlama ve Reklam Sunucuları | Arama Motoru Pazarlaması | Arama Motoru Optimizasyonu | Site Performans Analizi |


Zap Medya © 2011 - Tüm hakları saklıdır.          T:+90 212 346 07 92   ADRES: Maslak Mh. Nazmi Akbacı Ticaret Merkezi Ahi Evran Cad. No: 198 / B Şişli / İstanbul     Neredeyiz