Arama Motorları Önem Kazanıyor


90'ların sonuna doğru webdeki sitelerin sayısının hızla artmasıyla, bilgileri hızlıca bulmaya yarayan arama motorları ortaya çıkmaya başladı. Arama motorları, bu servislerine kaynak yaratmak için 'Tıklama Başına Ücretlendirme' sistemiyle kendilerine özgü reklam modelleri ürettiler.

Günümüzde bu sistemler bütününe genel olarak 'Arama Motoru Pazarlaması' deniyor. 2007 yılı itibariyle 'Tıklama Başına Ücretlendirme' programları, arama motorları için bir numaralı gelir kaynağı olduğunu ispat etti.

Arama motorlarıyla yapılan çalışmalar sadece reklam modelleriyle sınırlı kalmıyor. Reklamverenlere uzun vadede çok daha önemli faydalar sunan, doğal arama sonuçlarında üst sıralara tırmanmayı sağlayan çalışmalar son zamanlarda büyük önem kazandı. Bu çalışmalar bütününe de 'Arama Motoru Optimizasyonu' deniyor.

Son zamanlarda yapılan araştırmalarda, internet kullanıcılarının gezdikleri sitelerin %84'üne arama motorları aracılığıyla ulaştığı tespit edildi. Bu rakam internet kullanıcılarına ulaşmanın en kısa yolunun arama motorları olduğunu onaylıyor. İşte bu yüzden arama motorlarında yer almanın önemi daha da artıyor. Ancak yapılan başka bir araştırmada (iProspect Search Engine Branding Survey), internet kullanıcılarının %16'sının sadece ilk 3 sonuç, %32'sinin birinci sayfanın tamamı, %23'ünün ikinci sayfaya kadar, %11'inin üçüncü sayfaya kadar, %9'unun üçten fazla sayfa ve %10'unun eğer binlerce sayfalık sonuç yoksa tamamını incelediği gözlenmiş. Bu sonuçlardan da arama motorlarında üst sıralarda yer almanın ne kadar önemli olduğu sonucunu çıkarabiliriz.

Aynı araştırmaya göre şaşırtıcı bir şekilde kullanıcıların %46'sının her zaman aradıklarını bulduklarını belirttiği gözleniyor. Ayrıca başarısız olduklarında kullanıcıların %27'si başka arama motorlarına kayarken, %7.5'u kullanılan anahtar kelime sayısını arttırıyor.

Türkiye'de Google %90 kullanım oranıyla tüm arama motorları içinde liderliği elinde bulunduruyor. En oturmuş arama motoru pazarlaması da Google'ın elinde olduğu için, Türkiye'de 'Arama Motoru Pazarlaması' denildiğinde akla Google Adwords geliyor. Google, oluşturduğu modelle reklamverenlere, istedikleri kelimeler arandığında, sonuç sayfalarında 'Sponsor Bağlantı' başlığı altında text reklam verebilmelerini sağlıyor. Bu reklam modelini tıklama başına ücretlendirmeye dayandırarak, reklamverenin de sadece sitesine trafik çektiğinde harcama yapması fikrini destekliyorlar.

Arama Motorları Optimizasyonu ise ağırlıklı olarak Google'ın normlarına uygun çalışmalar olarak yapılıyor. Google, arama sisteminin ipuçlarını hiçbir şekilde sızdırmıyor. Ancak yapılan çalışmalardan alınan sonuçlara göre, Google'da üst sıralara tırmanmak için yapılabilecek güvenli çalışmalar da mevcut. Arama Motoru Optimizasyonu çalışmaları işte bunları kapsıyor. Siteler öncelikli olarak teknik bakımdan revize ediliyor. Ardından içerik olarak daha başarılı sonuçlar için bazı düzeltmeler ve zenginleştirmeler yapılıyor. Site dışındaki tanıtım çalışmalarıyla da kalite puanı yükseltiliyor.

Arama Motorlarındaki gelişimi yakından takip etmenin gerekliliği bu bilgilerden sonra daha fazla ortaya çıkıyor. İnternetin kalbinde yer almak için bu çalışmalara fazla uzak kalınmaması gerektiğini hatırlatalım.


| İnternette Reklam | Stratejik Medya Planlama | Medya Satın Alma | Raporlama ve Reklam Sunucuları | Arama Motoru Pazarlaması | Arama Motoru Optimizasyonu | Site Performans Analizi |


Zap Medya © 2012 - Tüm hakları saklıdır.          T:+90 212 346 07 92   ADRES: Maslak Mh. Nazmi Akbacı Ticaret Merkezi Ahi Evran Cad. No: 198 / B Şişli / İstanbul     Neredeyiz